Nie musimy być wegetarianami, aby cieszyć się i korzystać z dobrodziejstw, jakie dają sezonowe warzywa i owoce. Olbrzymi wybór produktów tego typu w sklepach sprawia, że możliwe staje się realizowanie kulinarnych wyzwań we własnej kuchni. O czym pamiętać przygotowując dania tego typu?

Warzywa i owoce – źródło witamin, mikroelementów i błonnika

Zgodnie z najnowszą wersją piramidy żywienia, produkty takie jak warzywa i owoce powinny być spożywane każdego dnia, najlepiej w formie nieprzetworzonej. Surowe warzywa i owoce zachowują najwięcej właściwości zdrowotnych, witamin i mikroelementów. Oczywiście nie zawsze warzywo będzie dobre surowe – w tym celu konieczna jest obróbka termiczna. Warto mieć jednak na uwadze, aby poddawać gotowaniu warzywa w sposób przemyślany, aby zachować zarówno ich doskonały smak, jak i właściwości. Warto sięgać po nietypowe przepisy, które pozwolą na wydobycie z klasycznych warzyw pełni smaku – przykładem jest wegetariańska zupa z dyni i marchewki. Tego typu dania to odpowiednie rozwiązanie na czas jesieni i zimy – zupy takie rozgrzewają, dodają energii, dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Chcąc wprowadzić więcej warzyw i owoców do codziennej diety, warto zaglądać do lokalnych sklepów. Odwiedzając sklepy warzywne możemy mieć pewność, że produkty tam dostępne pochodzą od lokalnych dostawców.

Jak gotować warzywa?

Aby warzywa zachowały pełnię smaku i wartości odżywczych, warto gotować je na parze. Umożliwią to nowoczesne komplety garnków z akcesoriami. Wśród rekomendowanych kompletów wymienia się garnki stalowe – stal nierdzewna 18/10 jest dzisiaj jedną z najchętniej wykorzystywanych w polskich kuchniach. Garnki stalowe uzupełnione są o doskonale przylegające pokrywki, wykonane ze szkła hartowanego.

 

 

Author

Comments are closed.

Kuchnia zabudowana