O drzewkach bonsai słyszał chyba każdy. Kojarzone są z kulturą Wschodu, skąd pochodzą, ale obecnie są znane i cenione na całym świecie. Dlaczego warto je mieć?

Sosna bonsai – skąd pochodzi i jak o nią dbać na co dzień?

Samo pojęcie „bonsai” pochodzi z japońskiego i oznacza roślinę w pojemniku lub donicy. Jest to trafne określenie, biorąc pod uwagę fakt, że bonsai rośnie na ogół w charakterystycznej, kwadratowej doniczce. Ta cecha sprawia, że zdecydowanie bonsai wyróżnia się na tle innych roślin i z powodzeniem nadaje się do dekorowania wnętrza.

Bonsai wpisuje się w kulturę chińską i tamtejszą tradycję. Co ciekawe, w tym kraju samo drzewko ma znaczenie znacznie szersze niż tylko roślina ozdobna. Wiele osób uważa, że bonsai to swoisty krajobraz w doniczce, do którego dodaje się też inne elementy dekoracyjne, takie jak kamienie, mech, miniaturki różnych budowli. Z kolei w wersji japońskiej zdecydowanie bardziej chodzi o minimalizm bonsai i wówczas nie wymaga ono dodatkowych ozdób.

Jak uprawiać drzewko bonsai?

Co ciekawe, pierwotnie uprawa bonsai była hobbystycznym zajęciem arystokracji, jako część swoistego rytuału związanego z pielęgnowaniem drzewek, ozdabianiem donic i tworzeniem niezwykłych kompozycji roślinnych. Z czasem jednak bonsai zyskało popularność także w innych kręgach, a obecnie jest cenione na całym świecie jako elementem dekoracji wnętrza, który nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie cechuje się pięknym wyglądem i długowiecznością.

Samo ukształtowanie drzewka bonsai jest zajęciem czasochłonnym, a nawet swoistą nauką cierpliwości, ale wiele osób uważa to za zaletę. Popularnością cieszą się zwłaszcza długowieczne gatunki, które można przycinać, nadając im finezyjne kształty. Są to jednocześnie drzewka, które powoli rosną. Co ciekawe, najstarsze bonsai mogą mieć nawet kilkaset lat i wciąż rosnąć.

W sieci można znaleźć filmy o tym, jak przycinać drzewka bonsai, by nadać im piękny wygląd.

Gdzie można umieszczać drzewka bonsai?

Sosna bonsai nie jest trudna w uprawie, a jednocześnie jest na tyle niewymagającą rośliną, że sprawdza się jako element dekoracyjny w mieszkaniu, na tarasie, na schodach itp. Z powodzeniem przetrwa nawet zimniejsze dni i nie ma konieczności dodatkowego przykrywania jej otuliną.

Wiele osób decyduje się również na umieszczenie drzewka bonsai na tarasie, gdzie jest elementem wystroju wnętrza przez cały rok i pięknie się prezentuje, tworząc klimat rodem z dawnej Azji lub Chin. Odnosi się to także do tworzenia dodatków, które umieszcza się w donicy, obok drzewka. Jest to tzw. „sztuka bonsai”, czyli umiejętność zgrania wielu elementów: gatunku drzewa, odpowiedniej donicy i wybranych form pielęgnacji, dzięki czemu drzewko może pięknie prezentować się przez wiele lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna bonsai.

Author

Comments are closed.