Obywatele Polski na stałe zamieszkujący w Niemczech są jedną z większych grup narodowościowych w tym kraju. Decyzja o przeprowadzce podyktowana jest najczęściej zmianą pracy – za naszą zachodnią granicą czeka na nas wiele stanowisk, również na pełnym etacie. Niemcy poszukują specjalistów z danych dziedzin – warto wykorzystać tę szansę.
Jak zaadaptować się w Niemczech?
Przeprowadzka do Niemiec to spore wydarzenie w życiu rodziny – niezwykle ważne jest, aby każdy domownik czuł na miejscu komfort i bezpieczeństwo. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego loku, dopasowanego do wielkości naszej rodziny, kolejno wybranie dzielnicy, która okaże się być blisko potencjalnej pracy. Chcąc zaaklimatyzować się w nowym miejscu starajmy się spacerować, poznawać okolicę, skorzystajmy z płatnych lub bezpłatnych kursów językowych, które pozwolą nam szybciej przyswoić język. Wielu pracodawców ułatwia nowym pracownikom zaklimatyzowanie się w nowym miejscu – firmy proponują mieszkania firmowe na określony czas, ale również możliwość korzystania z kursów językowych na koszt pracodawcy.
Kindergeld – zasiłek rodzinny w Niemczech
Pracując na zasadach niemieckich warto pamiętać o zasiłkach, które przysługują naszym dzieciom – bez względu na to, czy mieszkają one z nami w Niemczech czy też pozostały w Polsce. Kindergeld to zasiłek rodzinny przysługujący na każde dziecko do 25 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki) oraz na dzieci niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych. O Kindergeld mogą starać się obcokrajowcy pracujący w Niemczech na prawie Niemieckim, prowadzący tu działalność gospodarczą. Warunkiem jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku. Od kilku lat możliwe jest również o ubieganie się o Kindergeld do 6 miesięcy wstecz.
Comments are closed.