Podjęcie decyzji o rozwodzie jest niezwykle trudnym momentem dla dwojga ludzi. Fakt ten zaważy nie tylko na ich życiu, ale również życiu ich dzieci, osób bliskich, przyjaciół. Czy możliwe jest przygotowanie się do rozprawy sądowej tego typu? Jak zazwyczaj wygląda rozstrzyganie tego typu spraw?

Przyczyny rozwodów w Polsce

Co jest przyczyną tak dużej ilości rozwodów w Polsce? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele par nie chce podawać detali związanych ze swoim życiem. Pewne jest, że wiele z nich wymienia „różnice nie do pogodzenia”, co w praktyce może oznaczać zarówno różnice światopoglądowe, jak również polityczne czy religijne. Rozwód to również konsekwencja braku porozumienia w kwestii posiadania lub braku potomstwa. Wiele rozwodów to również pokłosie przemocy w domu, o której mówi się dzisiaj coraz częściej. Istotne jest to, że rozwodnicy nie są dzisiaj tak stygmatyzowani jak dawniej. Obecnie rozwody to szansa na lepsze życie dla obojga dotychczasowych małżonków. Więcej o przyczynach rozwodów przeczytać można na stronie adwokat-katowice.pl.

Jak przebiega sprawa rozwodowa?

Długość trwania konkretnych spraw rozwodowych wynika z wielu aspektów – podstawą jest to, czy rozwód ma nastąpić z orzekaniem o winie oraz czy małżonkowie doczekali się wspólnego potomstwa oraz majątku. Sędzia musi przede wszystkim w takich sytuacjach brać pod uwagę dobro małoletnich dzieci. Jeśli małżonkowie rozwodząc się potrafią się porozumieć w kwestii podziału majątku, jest to element świadczący o ich dobrej woli i mogący pozytywnie wpłynąć na szybkość orzeczenia rozwodu. W skomplikowanych sprawach rozwodowych pomocny może okazać się doświadczony adwokat. Jego zadaniem jest przede wszystkim dbanie o dobre imię klienta, ale też odwodzenie go od podejmowania kroków, które mogą negatywnie wpłynąć na jego sytuację prawną.

Author

Comments are closed.