Problemy z sercem to jedne z najczęściej występujących chorób w społeczeństwie. Aby je rozpoznać i odpowiednio leczyć wykonuje się wiele badań, wśród których najtańsze i najpowszechniejsze jest EKG.

EKG — co to za badanie?

EKG (elektrokardiografia) to profilaktyczne badanie mięśnia sercowego. Posiada wiele zalet, dlatego jest tak powszechnie stosowane. Przede wszystkim jest ogólnodostępne, można je wykonać w szpitalu, przychodni, a nawet karetce pogotowia. Poza tym jest łatwe w wykonaniu, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać i jest tanie.Podczas badania lekarz jest w stanie określić czy serce odpowiednio pracuje, a w razie wątpliwości może natychmiast skierować pacjenta na inne badania lub do szpitala.

EKG opisy — jak czytać wynik?

Wynik badania zapisywany jest na kratce milimetrowej, gdzie mała kratka odpowiada 0,04 s a duża 0,2 s. Do podstawowych elementów poddawanych analizie należą: załamek P, zespół QRS oraz załamek T. Każda powtarzająca się część odpowiada jednemu pełnemu cyklowi pracy serca — pauza, wpłynięcie krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór, wypłyniecie krwi z komór serca.Załamek P odpowiada skurczowi przedsionków i przepompowaniu krwi do komór. Załamek P o odpowiednich parametrach pojawia się w każdym cyklu, gdy przedsionki kurczą się prawidłowo. Niepokój powinno wzbudzić brak załamka, jego nieodpowiednie wymiary oraz złe ułożenie.Zespół QRS przedstawia skurcz komór serca. Prawidłowy zespół trwa od 0,06 s do 0,11 s. Jeżeli wysokość zespołu jest zbyt duża, załamki R i S są zbyt wysokie albo jego szerokość jest nieodpowiednia, lekarz powinien skierować pacjenta na kolejne badania, ponieważ świadczy to o zaburzeniach pracy serca.Załamek T przedstawia obraz repolaryzacji komór serca. Jeżeli serce pracuje odpowiednio to załamek T pojawia się od razu po zespole QRS i ma odpowiednie wymiary. Czas jego trwania wynosi od 0,12 s do 0,16 s. Niepokój powinny wzbudzić zbyt wysokie lub niskie załamki T, odwrócone lub dwufazowe.

EKG opisy — jakie schorzenia można rozpoznać w trakcie badania

W trakcie badania EKG można zaobserwować nieodpowiedni rytm pracy mięśnia sercowego, ślady przebytego zawału, nieodpowiedni przepływ krwi, wady serca oraz nieodpowiedni przepływ impulsów.

Czytanie wyników EKG jest bardzo trudne, dlatego nie warto ich samodzielnie analizować.

Author

Comments are closed.